ÜRÜNLER

PET RESIN-PET CHIPS (MELPET) ;

PET sözcük anlamıyla kimyasal bir madde olan Polietilen Terefitalatın kısaltmasıdır. PET Resin, plastik ambalaj sektöründe şişe yapımından ince levha yapımına kadar geniş bir sektörde kullanılan bir hammaddedir. Pet Resin’den pet şişe üretilirken önce ismine şişe taslağı olarak da adlandırılan Preform üretilir, daha sonra yüksek ısı altında şişirme yöntemiyle, preformdan şişe üretilmektedir. İşletemiz 720 IV den 1500 IV ye kadar özel isteklere göre üretim yapabilmektedir.

Meltem Kimya üretimi, MELPET®GS820 Adana Hacı Sabancı Organize Sanayii Bölgesindeki Pet Resin üretim tesislerinde; benzersiz bir renk tonuna ve şeffaflığa sahip, gazlı içecekler ve özel sıvı yağ ambalajları, üretiminde kullanılan pet resin-chips üretilmektedir. MELPET®GS820 tipi resin, ayrıca çeşitli gıda, evsel ve kişisel bakım ürünleri ambalajlarında kullanılmaktadır. Başlıca uygulama alanları; şişe, kavanoz, sıvı sabun, deterjan,kolonya ve 19 lt geri dönüşümüz damacana üretiminde kullanılır.

Firmamızın diğer ürünü olan, MELPET®TS760 preform üretim aşamasında çok düşük AA oluşumayı sağlaması için, üretirken üzerine değişiklik yapılmış, gıda sınıfı bir PET dir. Bu özelliği sayesinde MELPET®TS760 yüksek tat/koku standardına sahip kritik mineral su şişelerinde gazlı su gibi kullanım alanların aranılan bir ürün tipidir. Ayrıca bu ürün, özellikle gıda sektörüne kullanılan 1,5 mm’ye kadar kalınlığı olan Pet Levha üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.

TEKNİK ÖZELLİKLER VE KULLANIM ALANLARI;

KULLANIM ALANLARI

Pet resin, ülkemizde ve dünyada başlıca gazlı içecek ve doğal kaynak sularının şişlerinde, sıvı yağ-salça-turşu kavanozunda, kozmetik sektöründe sıvı sabun, duş jeli şişelerinde, yüksek mukavemetli polyester çember yapımında, ekonomik ömrü uzun çift katmanlı bir şişesi ve zirai tarım ilaçları için şişelerde ve 19 lt geri dönüşümsüz damacana üretimine kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Zayıf asit ve bazlara karşı yapısındaki dayanıklılık, sağlamlık, sertlik ve parlaklık gibi özelliklerinden dolayı diğer plastiklere göre kullanım alanlarının yaygınlaşmasını sağlamıştır. Özellikle bu özellikleri nedeniyle diğer plastiklerle kıyaslandığında daha gıda sektöründe yaygın kullanım alanı bulmuştur